Екскурсія каньйони Тара і Морача одна з найбільш цікавих і фантастичних в Чорногорії. Майже чотирнадцять годин ми колесили на автобусі по звивистих чорногорським серпантинах. За кожним поворотом відкривалися воістину дивні гірські пейзажі і фантастичні види на мугутні ріки, що протікали десь далеко внизу.
Ціна екскурсії: нам екскурсія коштувала 35 євро + обід 10 євро.
Що взяти з собою на екскурсію в каньйони річок Тара і Морача?
Ви будете відвідувати монастир Морача, так що рекомендуємо одягтися відповідно, а дівчатам взяти з собою косинки. Ченці дуже поблажливо ставляться до одягу туристів, але все ж варто вести себе пристойно.
Екскурсія триває близько 14 годин. Запланований тільки один обід. Якщо для Вас це проблема – візьміть бутерброди.
Візьміть теплий одяг – у парку Дурмітор часто йдуть дощі і буває досить холодно.
По дорозі Вам будуть траплятися різноманітні чорногорські сувеніри (ракія, мед, національний одяг, ікони, вироби). Не забудьте гроші.
Карта маршруту
Під час цієї екскурсії ми об’їздили практично всю Чорногорію за один день. Вражень дуже багато і досить легко заплутатися де саме ми були. Щоб читати було трохи простіше, ми спробували відновити карту маршруту. Цього разу варіант карти картинкою не пропонуємо – на ньому нічого не видно
Подорож каньйонами річок Тара і Морача. Наші враження.
Це найдовша з усіх екскурсій, які пропонуються в Чорногорії (близько 14 годин). Тому починається вона дуже рано – нас забирали о пів на сьому ранку.
Лайфхак: ОБОВ’ЯЗКОВО постарайтеся сісти праворуч. Так Ви побачите в кілька разів більше – всі пам’ятки і красиві пейзажі будуть праворуч.
Перший переїзд буде не надто тривалим. Гід тихенько розповідає про історію Чорногорії та героїчну боротьбу чорногорського народу проти самих різних загарбників (в основному турки). Туристи поступово прокидаються.
Ви проїдете місто Подгорицю (столиця Чорногорії), де поговорите про Висоцького і Пушкіна. Потім перетнете Скадарське озеро – можете помилуватися ліліями.
Каньйон річки Морача
Перша зупинка запланована на початку каньйону річки Морача. За великим рахунком нічого особливо незвичайного тут немає – вона призначена для того щоб туристи прокинулися і випили ранкову каву в кафешці. Ми досить непогано поснідали вдома, а тому вирушили фотографуватися.
Якщо кава Вас не цікавить, обійдіть кафе, там буде невеликий міст. Всі фото нижче зроблені на мосту.
Ось яка вона красива – річка Морача.
Друга зупинка буде в місці, де починається дивовижно красивий каньйон річки Морача. Від фантастичних пейзажів перед очима дійсно паморочиться голова.
Монастир Морача
Монастир Морача знаходиться в одному з мальовничих куточків Чорногорії. Тут можна побачити дуже давні фрески, виконані в грецькому стилі.
Сама територія монастиря дуже доглянута. Можна спостерігати за монастирською пасікою, випити води з цілющого джерела або просто подивитися за кішкою або цуценям, які граються на монастирській галявині.
На території монастиря є безкоштовний туалет.
Поруч з монастирем є кілька сувенірних крамниць, але нічого унікального вони не продають – далі вибір буде краще.
Каньйон річки Тара” href=”https://montenegro.in-facts.info/uk/kanyon-richki-tara/”>Каньйон річки Тара
Якщо раптом Вас не вразить каньйон Морача, то каньйон річки Тара повністю переверне Вашу думку про гори Чорногорії. Величезні масивні скелі ніби нависають над головою. Десь вдалині, на величезній висоті через всю Чорногорію проходить залізниця. Я навіть не уявляю наскільки красивим повинен бути вид з вікна поїзда. В дорозі Вас чекає кілька коротких зупинок.
Перша зупинка була в напрочуд мальовничому місці – початку каньйону річки Тара. Тут теж є ресторанчик – багато туристів встигли поснідати. Річка Морача в цьому місці дуже красива – виходять дуже гарні фото.
Підкова річки Тара
Одне з найкрасивіших місць каньйону Тари – вигин річки. У цьому місці вона згинається у вигляді величезної підкови. На жаль фотографувати доведеться крізь скло автобуса.
Зупинка на обід
Обідали ми в красивому ресторанчику серед гір. На вибір пропонувався більш ситний м’ясний обід (відбивна з трьома сортами м’яса) або риба (дві засмажені річкові форелі з долоню розміром). До всього цього йде вино і салат. Дають ще шматочок кавуна або банан :-)
Ми замовили одне м’ясне і одне рибне блюдо а потім просто розділили їх навпіл.
За додаткові 2 євро можна спробувати ще й чорногорський суп – чорбу. Доречі, досить смачну та ситну. Кава тут теж дуже непогана (у 2013 році чашечка коштувала 0,5 євро).
Міст Джурджевіча Тара
Про міст Джурджевіча ми писали окрему статтю. Тут тільки уточнимо найважливіші деталі. Це найкрасивіше місце у всій поїздці. Панорама відкривається просто нереальна.
Ніякого банджо джампінгу тут немає вже кілька років – він заважав автомобілістам. Поруч з мостом є дві тарзанки, де ви зможете пролетіти над усім каньйоном. Ми радимо ліву, вона в два рази дешевше (10 євро) і працює вже більше 5-ти років. Ніяких проблем у вигляді туристів, що впали у прірву, звичайно ж не було.
Гіди навпаки зазивають (напевно, отримують свій відсоток) саме до правої тарзанки – вона сертифікована за всіма стандартами і коштує вже 20 євро. Кататися можна парами.
Національний парк Дурмітор і Чорне озеро
Після моста Джурджевіча Тара Ви почнете підніматися все вище і вище і в якийсь момент проїдете крізь хмари, що обволікають вершини гір. З цього моменту можете вважати, що бачили високогірні луки (гіди люблять називати їх альпійськими).
Національний парк Дурмітор – куточок незайманої природи, що загубився високо серед гір. Тут все дуже красиве і зелене. І майже весь час йде дощ. До речі, від моста Джурджевіча до парку Дурмітор ми їхали приблизно пів години, а температура впала градусів на 15. Вам знадобиться теплий одяг.
У Вас буде приблизно година щоб дійти до Чорного озера і повернутися назад. У реальності дорога займе максимум 30 хвилин – решту часу залишите для прогулянки парком.
До речі, тут можна набрати води в колонці.
Практично на кожному розі в парку Дурмітор продають суницю і ожину (в 2013 ціни були хороші, а в 2014 стало дуже дорого). Якщо хоч трохи відійти з тієї єдиної дороги, по якій ходять туристи, то ви знайдете кілька галявин і всмак наїстеся смачних ягід абсолютно безкоштовно.
Повернення додому
Після парку Дурмітор Вас чекає повернення додому.
По дорозі буде ще одна коротка зупинка в невеликому селі. Тут можна купити сувеніри і здалеку подивитися на всесвітньо відомий монастир Острог, який ми подивилися в рамках Монастирського туру.
Поступово темніє і в Будву ми повернулися вже вночі. До речі, було цікаво спостерігати за сонцем, що дуже швидко заходило за горизонт, коли ми спускалися з висоти. Шкода, що не вийшло вдалих фотографій.
Сподіваємося, що наша розповідь і невеликі поради допоможуть Вам максимально приємно відпочити в Чорногорії.
Корисні посилання:
- Розповідь про міст Джурджевіча Тара.
- Розповідь про нашу подорож каньйоном річки Тара
- Розповідь про відвіданий нами монастир Морача
- Монастир Морача на Вікіпедії (російською мовою)
- Річка Тара на Вікіпедії (російською мовою)
- Міст Джурджевіча на Вікіпедії (російською мовою)
- Національний парк Дурмітор на офіційному сайті парків Чорногорії (мовою оригіналу – чорногорською)
Дуже цікава розповіть про екскурсію, але не все так позитивно було, хоча із опису я розумію, що екскурсія у нас була один в один + спільний екскурсовот Гоца.
Плюси: Ціна екскурції – недорого за такий маршрут!
Якщо цей маршрут будете “проходити” самостійно міжміським транспртом, то одного дня не вистачить. Якщо вдвох візьмете авто напрокат, щоб проїхатись самостійно, то буде дорожче, ніж вартість екскурсії (тільки вартість авто напрокат від 40 євро), крім того дорога далека і складна – водій просто втомиться.. і не відпочине.
Гарні краєвиди, які дійсно варто побачити! Гори просто неймовірні! Описи писати багато не буду, ви і так все досить детально і гарно описали, але хочу більш детально звернути увагу, на мінуси.
Мінуси:
– багато часу витрачено впусту (зупинки коло кіосків де продають солодощі (тільки там, де гід рекомендує! явно має свій процент),
– довгі зупинки в кафе, при цьому на прогулянку парком, який вартий уваги виділено лише 1 година (30 хв. займе дорога до озера і назад, 15 хв. туалет, 15 зробити пару фото, набрати води у джерела), хоча там можна і на катамаранах покататися, насолодитися природою.
– в останньому – кафе коло монастиря Острог їсти взагалі не рекомендую (була страшенна печія від чи млинців, чи картоплі, чи пршуту .., хоча проблем із шлунком взагалі ніяких немаю). Це при тому, що екскурсвод Гоца ще на початку екскурсії казла про те, що «Ми зупиняємось лише у перевірених кафе, і їх рекомендуєм. А якщо ми не зупиняємось десь, то значить там погано, або ми ще не були у власника кафе вдома, і не знаємо чи він готує якісну їжу».
– окремої уваги заслуговує екскурсовод Гоца!!! може вона і цікаво розповідає, але фігню! на початку екскурсії була детальна розповіть про Монтенегро (історія, дати), хочеться сподіватися, що хоч це буде правдою.
Але коли стосувалося відомих нам фактів, то виявлялося, що вона просто городить фігню! До прикладу: коли вона почала розказувати про Адріатичне море (а про нього ми начиталися дууже багато (чоловік багато ниряє з маскою, ластами і для безпеки вивчає перед поїздкою інформацію про море), то просто волосся стало дибки ! Просто суцільна неправда, і вона не просто трошки помилялась, а вона просто придумувала на ходу!
Висновок:
Краєвидами залишилась задоволена повністю, поїздка і ціна її варта того! Екскурсовод Гоца – поганий дуже! Якби більше часу приділялося цікавим зупинкам, а не магазинам, кафе (розумію, що поїсти теж треба, але за подорож їх було 4), то було б краще!