Чорногорія: поради та рекомендації туристам – що треба знати?

ПОКАЗАТИ ЗМІСТ

Як відносно досвідчені мандрівники (ми в Чорногорії були чотири рази), хочемо поділитися отриманими досвідом і знаннями з тими туристами, які вперше збираються відправитися в цю країну.

Всю інформацію ми максимально скоротили і вирішили запропонувати Вам у вигляді коротких порад і рекомендацій.

Поради та рекомендації туристам, котрі збираються в Чорногорію вперше

Список порад будемо постійно поповнювати, допрацьовувати і актуалізувати (задавайте питання в коментарях).

Поки що він актуальний для 2019 року.

Загальні поради по відпочинку в Чорногорії

Тут ми підібрали найбільш загальні поради і рекомендації, які складно віднести до якоїсь конкретної групи.

Не читайте відгуки в інтернеті

З одного боку відгуки — джерело найбільш достовірної інформації. Проблема в тому, що більшість відгуків дуже застаріли і їм не можна довіряти. Чорногорія в 2019 році зовсім не така, як була в 2005, коли на місці Будви було велике село, або навіть в 2010, коли туризм тільки почав розвиватися.

Фальшивих і неточних відгуків теж досить багато. Наприклад, 1-2 рази за все літо морською течією на узбережжя приносить сміття. Десь тиждень після цього вода не найчистіша. Весь інший час вода прозора і без бруду. Але відгуків про брудну воду у морі в інтернеті в рази більше, ніж про чисту. Просто комусь не пощастило.

Якщо Ви полетите на відпочинок в Чорногорію, не забудьте залишити свій відгук у коментарях на нашому сайті.

Цікаво: у нас є докладні, свіжі та актуальні відгуки, залишені читачами. Ви також можете залишити свій, зв’язавшись з нами через коментарі до будь-якої статті або через сторінку контактів.

Не розраховуйте на елітний сервіс за невеликі гроші

Що б Вам не обіцяли туристичні оператори, Чорногорія — не найкраща країна для пасивного відпочинку і ситного харчування. Це не Туреччина, не Єгипет і навіть не Болгарія. Формат відпочинку тут зовсім інший.

У бюджетному варіанті (до 40 000 гривень за тур) проживати Ви швидше за все будете на віллі в одному з туристичних містечок (зміна білизни раз на тиждень, ніяких шикарних номерів немає, але є всі зручності), а харчуватися продуктами з ресторанів, супермаркетів.

Але говорити, що в країні немає хорошого сервісу теж не можна. Десь з 2017-го року ми почали бронювати хороші апартаменти на AirBnB і готелі на Booking.com. Від 80 до 200 євро на добу. І виявилося, що сервіс там нітрохи не гірше, ніж в середніх готелях 5*. Гарні меблі, нова сантехніка, приємні господарі, які готові допомогти з будь-якою проблемою.

Аналогічна ситуація і з екскурсіями. Якщо купувати їх в нормальному агентстві, то якість буде набагато вище, ніж у багатьох інших країнах. Порівнюємо на основі власного досвіду. Якщо групові екскурсії не влаштовують, то можна бронювати індивідуальні. Вони ще якісніші та набагато насиченіші.

Чорногорія — вже не така дешева країна, як раніше

На частині сайтів залишилася стара інформація, де розповідається, як нереально дешево відпочивати в Чорногорії.

На жаль ці статті вже застаріли. За останні кілька років Чорногорія трохи подорожчала, більш-менш актуальні ціни Ви можете подивитися у нашій статті: Ціни в Чорногорії.

Так, відпочивати в Чорногорії дешевше, ніж в Європі. Наприклад, в сусідньому Дубровніку ціни вище в 2-4 рази. Але такого, щоб все коштувало навіть дешевше, ніж удома, вже немає.

Розмовляємо з чорногорцями
Якщо вірити більш досвідченим ніж ми туристам, то домовитися можна навіть з жителями чорногорських гір. А в курортах — взагалі немає ніяких проблем

З мовою не буде ніяких проблем

Про особливості чорногорської мови ми вже писали, навіть словарик там опублікували. Нагадаємо тільки, що приблизно третина вивісок в країні написані російською мовою, а майже кожен чорногорець хоч трохи, але розуміє російську. Хоча з молоддю простіше спілкуватися англійською.

У країні дуже багато всього зроблено для російськомовних туристів. Російською мовою проводяться 9 з 10 екскурсій, є сайти, де можна орендувати авто, забронювати трансфер або купити страховку.

Майже всі власники апартаментів, офіціанти в ресторанах і продавці магазинів на узбережжі хоч трохи, але розмовляють російською. Проблем з мовою немає.

Що взяти з собою в Чорногорію?

За великим рахунком — все те, що і в будь-яку іншу країну. Але варто пам’ятати, що в більшість екскурсій входить відвідування церков і монастирів. Хоча чорногорці і ставляться досить поблажливо до туристів, Вам все ж не завадить пристойний одяг.

Якщо Ви підете на екскурсію каньйонами річок Тара і Морача, то візьміть теплу куртку для дівчат, в парку Дурмітор досить прохолодно.

Частина пляжів в Чорногорії — бетонні, а лежаки коштують від 10 до 20 євро за комплект із 2 лежаків і парасольку. Я б радив брати лежак, це набагато комфортніше. Але якщо Ви націлені на бюджетний відпочинок, можливо варто взяти з собою парасольку від сонця, м’які рушники або покривала.

Їжа та харчування в Чорногорії коштують досить дорого. Можливо не завадить взяти частину продуктів з собою з дому.

Окрема стаття: що взяти з собою в Чорногорію?

Скільки грошей потрібно в Чорногорію?

Це безпосередньо залежить від Ваших апетитів. Спробуйте подивитися статтю: Скільки грошей взяти з собою в Чорногорію?

Різниця з популярними пляжними напрямками в тому, що тут не дуже поширений відпочинок за системою “Все включено”. Готелі коштують дешевше, а різницю Ви можете витратити на харчування в одному з найколоритніших місцевих ресторанчиків. Тобто, путівка обійдеться дешевше, але з собою треба мати більше готівки.

Якщо не враховувати вартість квитків і житла, то бюджетний варіант відпочинку обійдеться в 30-35 євро на добу, комфортний в 50-70 євро, а елітний починається десь від 250 євро в день.

В Чорногорію не треба брати гривні

Деякі туристи через незнання приїжджають в Чорногорію з гривнями. Але, на жаль, їх тут ніде не приймають. Поміняти в банку теж не вийде. Розмін пропонують деякі гіди, але курс у них не вигідний.

Валюта Чорногорії — євро. В ідеалі саме їх потрібно купити вдома і взяти з собою. В крайньому випадку, можна взяти долари і поміняти їх на місці.

В Чорногорії кожен турист повинен зареєструватися в турбюро

Якщо самостійно організовуєте відпочинок і плануєте жити в апартаментах, Вам знадобиться пройти невеликий бюрократичний квест з реєстрацією та оплатою туристичного податку. Якщо живете в готелі, в 99% випадків вони це зроблять за Вас, турбуватися не потрібно.

Щоб зареєструватися, треба дізнатися у власника апартаментів його ім’я та адресу (попросіть записати на листочку), а потім взяти з собою паспорт і відправитися в найближче турбюро. Там треба сплатити близько 1,5 євро на добу і отримати квитанцію. У нас цей процес зазвичай займає приблизно 30-50 хвилин.

Якщо не зареєструватися, то на зворотному шляху в аеропорту можуть оштрафувати на суму від 60 до 240 євро. Відмовка, що Ви не знали, не спрацьовує. Якщо скандалити — взагалі можуть не пустити на літак і доведеться ще й квитки купувати за свій рахунок.

Корисно: докладна стаття про реєстрацію в Чорногорії

Що можна вивозити з Чорногорії?

Жорсткість правил перельоту і обмеження на максимальну вагу багажу компенсується необов’язковістю їх виконання. Наприклад, майже завжди можна вивезти набагато більше вина, ніж дозволяють норми.

Чорногорці віддадуть перевагу “не помітити” невелике перевантаження (наша сусідка, наприклад, напхала в багаж речей в 2 рази більше, ніж ліміт, але не факт, що Вам теж так пощастить). Обмеження по вазі уточнюйте на сайті своєї авіакомпанії.

Але не забувайте, що парасольки, пляшки з водою і багато іншого необхідно упаковувати в багаж. Взяти їх із собою в салон навряд чи дозволять, швидше за все відберуть і зламають. Буде дуже шкода.

Як можна більше гуляйте, цікавтеся цінами, огляньте околиці

Ціни в Чорногорії дуже сильно залежать від місця, де Ви будете купувати. Наприклад, продукти в магазинчику через дорогу можуть коштувати в 2 рази дешевше, ніж на ринку. Точно така ж ситуація з цінами на лежаки: на пляжі Могрен вони коштують 20 євро, а на Слов’янському — всього 10 євро.

Не занадто довіряйте тому, що Вам розкажуть на віллі або в готелі, перевіряйте інформацію самостійно, Вас можуть вводити в оману.

Лежак Ваш до того моменту, поки Ви не підете

На більшості пляжів Чорногорії лежаки здаються НЕ погодинно, а до моменту поки Ви підете. Якщо збираєтеся відійти перекусити — залиште на лежаку рушник (його навряд чи хтось візьме, в Чорногорії низький рівень злочинності) або попередьте людину, якій заплатили за лежак, що Ви ще повернетеся.

Поспілкуйтеся з лідером групи

На наступний день після Вашого приїзду на віллу повинен прийти організатор групи (Вас попередять). Можете поспілкуватися з цією людиною. Іноді вони дають цікаві поради: куди сходити, де краще пляжі, що подивитися.

До речі, екскурсії у організатора групи теж нормальні. Набагато краще, ніж на пляжі і вздовж набережної (там взагалі нікому не раджу купувати), приблизно на рівні з місцевим сайтом Olimpus.me.

Правда є і мінуси. Іноді екскурсії на віллах коштують дорожче. Знижки за покупку декількох екскурсій, як на сайті, теж майже не дають. Сам гід зазвичай на цих екскурсіях не був, толком нічого розповісти про них не може. А вибрати треба відразу. Я собі і друзям бронюю в інтернеті.

Огляньте свій курорт

Який сенс їхати кудись далеко на екскурсію, якщо багато туристів навіть свій курорт толком не подивилися. Наприклад, в Будві обов’язково варто поглянути на Старе місто, пляжі Могрен і причал для дорогих яхт.

При бажанні можна піднятися на фортечну стіну і побродити по ній. Квиток коштує 2,5 євро, але там дуже гарні краєвиди. Як варіант, за 3-4 євро можете відправитися катером на острів Святого Миколая (Гаваї).

А ще в Будві можна знайти безліч цікавих магазинів, які торгують дійсно цікавими речами.

Нам дійсно зустрічалося багато туристів, які крім пляжу в своєму місті так нічого і не подивилися. Не треба так…

А море в Чорногорії, до речі, в різних місцях дуже різне. І по температурі води, і по прозорості і по типу дна (піщане чи галька). Гуляйте, набирайтеся вражень.

Не беріть автомобіль в оренду, якщо немає досвіду водіння

Дороги в Чорногорії досить складні, нехай і досить якісні. Не підготовленій людині вести машину по гірських дорогах буде трохи важко. Якщо немає хоча б пари років водійського стажу, воно того не варте.

Правду кажучи, в Чорногорії оренда авто — найдешевший і найкомфортніший спосіб подивитися країну. Особливо якщо подорожуєте удвох або з Вами діти. Нормальну машину можна взяти від 25 євро. Хороші варіанти в пік сезону мені зазвичай обходяться десь у 40 євро на добу. Бронювати треба заздалегідь, чим раніше, тим краще.

Якщо все ж хочете орендувати машину, придивіться до моделей з невеликими габаритами і потужним двигуном.

Самостійний туризм і сервіси для мандрівників

У цьому розділі ми описуємо всі відомі нам способи заощадити. Хочеться відзначити, що здебільшого туристам дуже не вигідно домовлятися про що-небудь на місці. Нам відомі випадки, коли за трансфер від Тівата до Будви люди платили 100 євро. А замовивши його через інтернет легко можна доїхати за 25 євро.

Їхати в Чорногорію самостійно складніше і дорожче, ніж пакетним туром

Твердження справедливе для 95% туристів. Якщо просто купити авіаквиток, забронювати готель і придбати страховку, вже вийде дорожче, ніж банальна покупка пакетного туру.

Але ж треба ще й про трансфер подбати, і екскурсії десь купити, і багато інших нюансів врахувати.

Давайте перевіримо це твердження. Ми спробували сформувати самостійний тур на двох осіб на 3-е червня. Ось приблизні витрати:

  • Найдешевші авіаквитки. З пересадкою: 6329 грн * 2 особи = 12 658 грн. Прямий: 19 400 грн (авіакомпанія Windrose).
  • Найдешевший готель у Будві: 4 170 грн. за двох;
  • Найдешевша страховка: 150 грн * 2 особи = 300 грн.
  • РАЗОМ: 23 870 гривень за тур + час, який ви витратите на його формування. Це якщо летіти без пересадок, як в турі.

Перевіривши базу пропозицій найбільших туроператорів буквально за 2 хвилини знаходимо 53 тури дешевше цієї суми. Найдешевший — 17 551 грн (економія в 6 319 гривень). Більш-менш пристойні варіанти (які явно краще самого дешевого готелю) починаються з 45-30 тисяч гривень.

Самостійний відпочинок в Чорногорії в рази якісніше

У Чорногорії своя специфіка. У країні є хороші готелі, але в більшості своїй вони дорогі. Це сегмент 4-5*.

Аналогом готелів 2-3*, які як раз і є найпопулярнішими в Чорногорії, виступають вілли. Місцеві жителі будують великий будинок на 3-4 поверхи і декілька десятків кімнат, які потім здаються.

Проблема в тому, що у турагентів і на сайтах туроператорів можна подивитися як виглядає саме Ваша кімната. Економним туристам показують гарні фото кращих квартир на віллі, а селять у крихітній кімнатці, куди крім двох ліжок та шафи толком нічого і не влазить. Сантехніка теж зазвичай не в кращому стані.

Аналогічно і з трансфером. Якщо купите тур, буде великий автобус, який довезе Вас до міста і зробить в ньому три зупинки. А далі всі туристи з валізами і по жарі йдуть до своєї вілли. Іноді йдуть досить далеко.

Про екскурсії я вже писав. Частина туроператорів (але не всі), продають нормальні екскурсії, але їх гіди не завжди на цих екскурсіяї були. Вони будуть переконувати Вас, що екскурсія дуже-дуже хороша, але на найпростіші запитання відповісти не зможуть.

Підібрати екскурсію саме для Вас такий гід не зможе. Набагато краще зробити це вдома, в спокійній атмосфері.

Як ми організовуємо самостійний відпочинок?

За кілька років відпочинку в Чорногорії у мене накопичився невеликий список сайтів, якими користуюся сам:

  1. Авіаквитки підбираю на Aviasales. Часто можна знайти переліт за майже ті самі гроші, що і в турі, але зі зручним часом вильоту або аеропортом.
  2. Якщо хочу жити в готелі, вибираю його на Booking.com, а потім перевіряю ціну на Hotellook.com.
  3. В останні роки частіше замість готелю вибираю апартаменти. Користуюся AirBnB.
  4. Страховку купую в найближчому офісі або через сервіс Cherehapa. У Чорногорії медицина дорога. Краще на хорошій страховці не економити.
  5. Трансфер бронюю на KiwiTaxi або Olimpus.me. Обидва сайти нормальні, але там трохи відрізняються варіанти по машинам. Вибираю в залежності від кількості осіб, які будуть їхати зі мною.
  6. Екскурсії купую на Olimpus.me (групові та індивідуальні) або Tripster.ru (тільки індивідуальні).

Так, такий відпочинок виходить дорожче найдешевшого туру. Але натомість я отримую комфортний час вильоту і хороше житло, яке буде відповідати саме моїм потребам.

Також не доведеться чекати автобус на спеці, а потім через половину міста по сходах тягти валізи. Мене зустрінуть в аеропорту і відвезуть на комфортному автомобілі.

Екскурсії вийдуть дешевше (знижки при ранньому бронюванні і за покупку декількох екскурсій), плюс я буду впевнений в їхній якості.

Де знайти найдешевші авіаквитки

Ми зазвичай користуємося Aviasales. Це метапошуковик, який автоматично перевіряє пропозиції всіх існуючих авіакомпаній і знаходить найнижчі ціни.

Трохи більш детально про процес пошуку і кілька зручних інструментів читайте у нашій статті про покупку авіаквитків в Чорногорію.

Де знайти найдешевші готелі в Чорногорії?

Ми радимо скористатися сервісом Hotellook. Він теж перевіряє всі популярні сайти бронювання готелів і знаходить найнижчі ціни.

Трохи докладніше читайте в статті про орендe вілл і готелів в Чорногорії.

А якщо я хочу зняти квартиру в Чорногорії?

У цьому випадку краще не зв’язуватися з різними неперевіреними сайтами, а відразу скористатися AirBnB. У них зараз проходить акція — дають знижку 20$ на перше бронювання. Хороший привід, щоб спробувати!

Орендувати квартиру або кімнату в Чорногорії дешевше готелю

Як щодо страховки?

Зазвичай ми підбираємо страховку на сервісі Черехапа. Вони вміють знаходити дешеві і надійні страховки.

Як щодо екскурсій? Де їх краще купувати.

Екскурсії для себе я купую на Olimpus.me. У них і якість висока, як для Чорногорії, і ціни нормальні.

Вам знадобиться стаття з цінами і розкладом основних екскурсій.

Ще можна придбати індивідуальні екскурсії на автомобілі. Це зручно, але зазвичай виходить дорожче.

Я хочу взяти автомобіль в оренду. Який сайт Ви порадите?

Якщо у Вас немає досвіду водіння, подумайте двічі. Дороги в Чорногорії якісні, але досить складні для новачків. Орендувати авто можна як на місці (зазвичай виходить трохи дорожче і з проблемами), так і через інтернет.

Ми рекомендуємо скористатися сервісом MyRentacar.me. Неодноразово особисто перевірений сервіс зі зрозумілими умовами: вибрав машину, вніс передоплату 15%, машину більше нікому не здадуть. Приїхавши на відпочинок, підходжу у вибраний мною час в офіс, доплачую різницю і забираю авто. Потім їжджу, повертаю, забираю депозит.

Ще є Avtoprokat, але там треба уважно читати всі умови. Особливо ті, що дрібним шрифтом і заховані в глибині сайту. При цьому умови по різних машинах можуть дуже сильно відрізнятися.

Можна попросити підігнати авто прямо до аеропорту і заощадити на трансфері.

Багато корисної інформації в нашій статті про оренду авто в Чорногорії.

Як мені дістатися від аеропорту Тіват, якщо ми прилітаємо самостійно?

Радимо подивитися: як дістатися від аеропорту Тіват на Ваш курорт? Також корисною може видатися інструкція з купівлі трансферу з Тівата.

Покупки і сувеніри — шопінг в Чорногорії

В цьому розділі буквально кілька слів про покупки в Чорногорії. Якщо Вам цікаво, що саме звідси можна привезти, почитайте статтю про сувеніри і покупки в Чорногорії.

Не розраховуйте на хороший шопінг в Чорногорії

80% місцевих сувенірів — китайські і турецькі вироби. Виняток можуть становити хіба що італійські бренди, але за ними треба їхати в Бар або Подгорицю. У Будві і Которі багато підробок.

При цьому я не можу сказати, що в тому ж Барі вибір брендових речей краще, ніж в будь-якому великому місті СНД. Та й ціни далеко не завжди вигідні. Ми з Аліною час на шопінг в Чорногорії не витрачаємо.

За хорошими речами треба їхати в Бар і Подгорицю

Подгориця – столиця країни. Знаходиться вона не на узбережжі, туристів там небагато. Бар — єдиний великий порт Чорногорії. У цих містах є хоч якийсь вибір.

Наприклад, там можна прикупити речі з Італії — одяг, взуття, ювелірні вироби та косметику.

Любите масивні прикраси зі срібла? Вам в Албанію

У Албанії можна купити срібло помітно дешевше. Дійсно дешевше, ніж на батьківщині. Приблизно в 1,5-2 рази.

Але там багато масивних прикрас, які сподобаються не всім. А часу на покупки буде мало. Добре хоч, що в більшості ювелірних магазинів у нас брали гроші в євро.

Ми з Аліною купували прикраси в Албанії, щоб з ними була пов’язана цікава історія. Адже це буде вже не просто ланцюжок або браслетик, а сувенір з далекої країни.

Придивіться до товарів з Сербії

У Сербії залишилися хороші текстильні фабрики, які виробляють якісні рушники, халати, одяг. Все це імпортують і в Чорногорію. Такі магазини можна знайти, наприклад, в Будві.

Наші покупки носяться дуже добре, можемо сміливо радити.

Харчування і їжа

Про харчування в Чорногорії ми вже підготували просто рекордну кількість статей:

Так як цінами на їжу більше цікавляться туристи з обмеженим бюджетом, більшість порад пишемо для них.

На ринку — дорожче

Ціни на ринках Чорногорії, як не дивно, помітно вище, ніж в магазинах. Це відбувається тому, що на ринках торгують за принципом двох цін: для туристів дорого, для своїх — дешевше. А от біля магазинів — фіксована ціна.

Харчування і їжа в Чорногорії — негушський стейк
Як бачите, порції в Чорногорії досить великі. З їжею не буде ніяких проблем. На фото національне блюдо чорногорців — негушський стейк

Mega Market — дорогі магазини

Так, вибір у цих магазинах найкращий, вони знаходяться в зручних для туристів місцях, але і ціни там помітно вище. Ми вже писали про популярні супермаркети Чорногорії і їх цінову політику.

На пляжі не завжди дорожче, але часто гірше

Як не парадоксально, харчування на Слов’янському пляжі в Будві коштує трохи дешевше, ніж в місті. Але при цьому і якість їжі не та. У гамбургерах вже точно м’яса поменше.

Якщо говорити про ресторани, то ціни на набережній і поруч з пляжами зазвичай трохи вище, ніж в місті. Але зате можна пообідати з красивим видом.

Ви можете взяти продукти з собою з дому

З кожним роком Чорногорія все дорожчає і дорожчає. Через кризу ціни тут стали досить високими для багатьох туристів.

Якщо грошей у Вас не дуже багато, можна взяти щось, що не псується з дому, а зекономлені фінанси витратити на екскурсії чи сувеніри.

Відвідуйте якомога більше екскурсій

У більшість екскурсій входить обід, а в деякі навіть сніданок. Вони можуть бути або відразу включені у вартість, або за них доведеться доплатити.

Вигода в тому, що їсти Ви будете не в туристичному містечку, а в якомусь гірському селі, де ціни помітно нижче, порції більше, а їжа — смачніше.

Екскурсії та враження

Майже половина нашого сайту в тому чи іншому роді присвячена екскурсіям і курортам. Тут ми зберемо найпопулярніші поради.

Екскурсії оптом виходять дешевше

Коли ми були в Чорногорії останній раз, відвідали 4 екскурсії. Отримали знижку 5%. Дрібниця а приємно.

При ранньому бронюванні теж є знижка. Вона складає 10%.

В екскурсії входить харчування

Зазвичай під час екскурсій можна непогано поїсти. У багатьох екскурсіях сніданок та/або обід вже включені в ціну.

Наприклад, непогано і безкоштовно годують на екскурсіях: Фіш-пікнік, Скадарське озеро і Рафтинг по річці Тара.

Якщо бюджет на відпочинок вкрай обмежений, а хочеться і подивитися щось і не сидіти постійно на дешевому фастфуді, екскурсії можуть стати відмінним варіантом.

Під час екскурсії каньйонами річок Тара і Морача сідайте справа

Якщо під час екскурсії каньйонами Чорногорії сісти праворуч, Ви зможете побачити в 2-3 рази більше.

Справа в тому, що на більшій частині маршруту саме праворуч будуть красиві гори і пам’ятки, а зліва можна помилуватися лише на шматок скелі.

А на екскурсії Боко-Которської бухтою краще сісти зліва

Якщо Ви вибрали ранковий варіант екскурсії по Боко-Которській затоці, сідайте ліворуч, якщо вечірній — справа. Так Ви побачите трохи більше.

До речі, десь з 2017 року замість катерів, куди туристи набивалися натовпами, ця екскурсія проводиться на великому і просторому кораблі. Стало набагато краще.

В парку Дурмітор холодно і йде дощ

Парк Дурмітор знаходиться високо в горах. Навіть влітку там зазвичай +15 і часто йде дощ. Обов’язково візьміть вітровку і парасольку.

Якщо їдете на екскурсію Гранд-Каньйони, навіть у вітровці може бути холодно. Краще взяти теплу куртку.

Якщо в Дурміторі зійти з асфальтованої дороги, можна побачити набагато більше

Більшість туристів в Дурміторі доходять до озера і відразу ж повертаються назад. Але якщо зійти з цієї доріжки і прогулятися по туристичним стежкам, можна побачити галявинки з суницею, симпатичні мости і дикий ліс.

Дивіться фото Дурмітора в нашій статті.

Каньйон річки Морача
Річка Морача дуже красива. Тут виходять відмінні фото

Екскурсія каньйони досить важка, але цікава

Не дивлячись на те, що дороги в Чорногорії дуже якісні, багатьох туристів досить сильно укачує — це не жарт 14 годин їздити по гірських серпантинах …

В якості альтернативи виступає екскурсія Гранд-Каньйони. Її проводять тільки на мікроавтобусі.

Не дивлячись на те, що маршрут там ще довше, переноситься екскурсія легше, а побачити зможете більше.

Гранд-Каньйони і Боко-Которську затоку я вважаю своїми улюбленими екскурсіями в Чорногорії.

На першій зупинці в екскурсії каньйонами можна побачити красивий міст

Зазвичай туристи там п’ють ранкову каву або ходять в туалет. Туалет є в монастирі Морача (наступна зупинка), а замість кави краще помилуватися ось таким пейзажем річки Морача.

Спробуйте посидіти на носі катера

Якщо під час подорожі Боко-Которською затокою захочете вирушити до Блакитної печери, треба буде перестрибувати на катер. Якщо поспішити і влаштуватися на носі, можна отримати незабутні враження.

Гіди чомусь рекомендують купатися з кораблика навпроти пляжу Жаниця, але для нас з Аліною поїздка до Блакитної печери виявилася незабутнім враженням.

В Монастирський тур слід взяти гроші

У Монастирському турі доведеться додатково заплатити за маршрутку до монастиря Острог і за обід. Не забудьте гроші.

Вид на Котор з вершини гори
А це вид на Котор з вершини кріпосної стіни. Якщо у Вас буде час і можливість забратися сюди — воно того варте!

Коротка екскурсія нічим не гірше довгої

Екскурсія Боко-Которської бухтою займає всього пів дня, але за враженнями нічим не поступається іншим. Ви побачите:

Сама затока дуже красива і мальовнича, вона вважається найкрасивішою затокою Європи і займає це місце по праву. Ми впевнені, що і інші недорогі екскурсії по Чорногорії не залишать Вас байдужими.

Якщо у Вас велика компанія — індивідуальна екскурсія краще

Якщо у Вас компанія з 4-5 чоловік, набагато вигідніше придбати індивідуальну екскурсію.

Розбивши її вартість на всіх, Ви отримаєте майже таку ж суму, як і у груповій екскурсії на великому автобусі. Але при цьому дивитися країну будете на комфортному автомобілі і з персональним гідом.

Різниця між груповими і індивідуальними екскурсіями в кількості зупинок і можливості самостійно вибирати їх тривалість. Гіди на індивідуальних екскурсіях зможуть приділити Вам більше уваги, підлаштуватися під Ваші інтереси і розповісти щось дійсно цікаве і захоплююче.

Ну і обіди на індивідуальних екскурсіях зазвичай смачніше, ніж на групових.

Корисні посилання:

ЗМІСТ

Віктор і Аліна

Віктор та Аліна,
автори путівника

ПРО АВТОРІВ

Раді бачити Вас на нашому сайті!

Сподіваємося, що він стане Вам у пригоді, адже ми любимо не тільки подорожувати, але й ділитися власним досвідом та знахідками.

Вся інформація в блозі перевірена нами особисто. Ми пишемо тільки про ті місця та країни, де були самі!

Чорногорія Болгарія Грузія

Відповімо на запитання по відпочинку і його організації в коментарях.

ДІЛИМОСЯ ДОСВІДОМ

Ми часто подорожуємо і знаємо як простіше і дешевше організувати відпустку.

Ось сайти, які допомогли нам в Чорногорії:

КОМЕНТАРІ, ПИТАННЯ, ВІДГУКИ ЛИШИТИ КОМЕНТАР
    • Доброго дня.

      Все залежить від везіння. Я знаю приклади, коли людей оштрафували в аеропорту за відсутність реєстрації. Штрафи там суттєві. Також часто виникають проблеми при поїздках на екскурсії закордон (зараз можна з’їздити до Албанії чи Хорватії).

      Знаю і приклади людей, що не реєструвались і не мали жодних проблем.

      Тому не можу підказали як вийде саме в вашому випадку. Сподіваємося, що все обійдеться!